Jak czytać książki w języku obcym?
 Oceń wpis
   

 

Jedną ze skutecznych metod nauki języka obcego jest czytanie gazet, książek i artykułów w danym języku obcym. Jednakże, aby coś z tego wynieść, należy wiedzieć, jak to robić, gdyż tylko wtedy obcowanie z literaturą wpłynie korzystnie na poziom znajomości języka. Oto kilka porad, które Ci w tym pomogą:

  • podkreślanie nieznanych słów i tworzenie z nich fiszek (o zasadach robienia fiszek poczytasz na stronie fiszki.pl),

  • sprawdzanie w słowniku znaczenia wyrazów, których jeszcze nie opanowałeś,

  • domyślanie się z kontekstu zdania znaczenia słów,

  • korzystanie z czytników e-booków oraz słowników typu pop-up, w których można niemal natychmiast sprawdzić znaczenie słowa,

  • dokładne i powolne czytanie, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz naukę tą metodą,

  • wybieranie na początek łatwiejszych tekstów i stopniowe zwiększanie poziomu trudności.

Więcej o zagadnieniach związanych z językiem obcym i wykonywaniem tłumaczeń znajdziesz na: www.netlinguist.pl.

  •  

Zdjęcie - marin/FreeDigitalPhotos.net

W jaki sposób mapy myśli pomagają w nauce języka?
 Oceń wpis
   

Ostatnimi czasy dość dużo mówi się o mapach myśli i ich wykorzystaniu przy nauce języka obcego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym są i jak je tworzyć, to zajrzyj na stronę naharvard.pl. Ja, w tym wpisie, zamierzam skoncentrować się na tym, jakie korzyści przynosi korzystanie z nich podczas nauki języka angielskiego. A więc przejdźmy do sedna sprawy.

Przede wszystkim mapy myśli pozwalają na samodzielne uporządkowanie i przetwarzanie informacji, co z kolei wpływa na ich szybsze przyswojenie. W dodatku, tworząc je można dopasować materiał do własnych potrzeb. Poza tym da się je wykorzystywać zarówno przy nauce słownictwa, jak i zagadnień tematycznych np. dotyczących gramatyki. Z pomocą map myśli można wypracować własny system przyswajania wiedzy, co daje dużo lepsze rezultaty, niż wkuwanie na pamięć.

 

 

Praca freelancera – jak zacząć?
 Oceń wpis
   

Większość tłumaczy woli zostać freelancerami, niż podjąć stałą współpracę z biurem tłumaczeń. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, umożliwia pracę w domu i zwiększenie zarobków. Jak zacząć zarabiać pieniądze?

W pierwszej kolejności należy zarejestrować swoją działalność. Osoba pracująca, jako wolny strzelec świadczy usługi, za które pobiera opłaty, a więc uzyskuje przychody, od których musi odprowadzić podatek. Drugą rzeczą, którą musi się zająć jest pozyskiwanie klientów. Co z tego, że potrafi przygotować świetne tłumaczenie z angielskiego na polski różnego rodzaju dokumentów, jeśli nie będzie otrzymywał żadnych zleceń? A więc musi skupić się na tym, by stać się widocznym dla potencjalnych zleceniodawców. Idealnym sposobem na to, by to zrobić jest reklamowanie się w sieci m.in. na portalach społecznościowych, forach internetowych, serwisach zrzeszających osoby z danej profesji. Doskonałym pomysłem jest również założenie własnej strony internetowej, wypozycjonowanie jej na dane frazy oraz skorzystanie z reklamy AdWords. Dobre efekty zapewnia przeglądanie portali ogłoszeniowych i zamieszczanie na nich własnych propozycji podjęcia współpracy. Jeśli tłumacz zbuduje swoją markę i zyska grono zadowolonych klientów z pewnością nie będzie narzekał na brak pracy i zbyt dużą ilość wolnego czasu. Trzeba jednak dodać, że proces pozyskiwania zleceniodawców może trwać długo i początkowo konieczne może stać się realizowanie mniejszych i gorzej płatnych zleceń tylko po to, by mieć się z czego utrzymać. Oczywiście, po ugruntowaniu pozycji można zacząć selekcjonować oferty. Aby zbudować pozytywny wizerunek należy rzetelnie i terminowo wykonywać swoje zadania, gdyż tego oczekuje większość konsumentów.

Po trzecie wypada zbierać kontakty wszędzie, gdzie to możliwe, gdyż może się okazać, że dzięki temu poszerzymy grono osób zainteresowanych świadczonymi przez nas usługami. Być może kolega bądź ktoś z rodziny znajomego będzie potrzebował osoby, która przetłumaczy mu dokumentację samochodową bądź pismo urzędowe? Wysoce prawdopodobne jest, że w takiej sytuacji przypomni sobie właśnie o Tobie! I na sam koniec pamiętaj o tym, że musisz się rozwijać! Sam sobie jesteś szefem, więc musisz samodzielnie wyznaczać sobie cele i czas, w którym zamierzasz je osiągnąć. Poszerzaj swoje kwalifikacje, szlifuj umiejętności i postaraj się być perfekcyjny w tym, co robisz a na pewno praca jako freelancer przyniesie Ci mnóstwo korzyści.

Zdjęcie - Goldy/FreeDigitalPhotos.net